Menu

Maska antysmogowa Respro

Sierpień 21, 2019 - Maski pyłowe
Maska antysmogowa Respro

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie jestem żadnym ekoterrorystą ani ekologicznym fanatykiem, jednak spotykam się z pewnym problemem na co dzień i chcę o tym napisać. Długo zastanawiałem się od czego zacząć ten tekst, czy od razu przejść do recenzji samej maski, czy omówić dokładnie zagadnienie smogu i istniejącego problemu. Zacznijmy jednak od tego, że dla mnie do pewnego momentu życia problem smogu nie istniał. Wielu z Was, tak samo jak ja, często słyszy o zanieczyszczeniu powietrza, słyszy o tym całym smogu, ale tak naprawdę myślimy sobie, że nas to nie dotyczy i nie mamy na to wpływu. Ja także myślałem w podobny sposób. Mieszkając przez 5 lat w centrum Warszawy nie zdawałem sobie z tego sprawy. Przyzwyczaiłem się do zapachów miasta. Fakt, kiedy chodziłem biegać zimą na Pole Mokotowskie coś tam mnie gryzło w gardło, ale nie myślałem o tym.

smog photo

Sytuacja się zmieniła diametralnie, kiedy przeprowadziłem się na peryferia Warszawy. Mieszkam niecałe dwa kilometry od Lasu Kabackiego. Latem problem zapachów nie istnieje. Jednak to co zaczęło się dziać od jesieni i teraz w ziemie jest przerażające. Wieczorami nie można otworzyć okna, żeby przewietrzyć mieszkanie, ponieważ smród smogu jest okropny. Czuję się jak w wędzarni.

Prawda jest taka, że trujemy się nawzajem. Sąsiad sąsiada. Poprzez palenie w piecach rożnego rodzaju śmieciami, plastikami i odpadami tworzymy niebezpieczny dym, który powoli nas zabija. Na pewno fajnie jest wieczorem usiąść sobie przy zapalonym kominku, napić się wina i się ogrzać – na pewno fajnie, tylko globalnie zapłacą za to nasze dzieci i wnuki. Jeśli pojedyncza jednostka nic nie zrobi w kierunku ekologi, nikt inny za nas tego nie zrobi. Nie można myśleć, przez pryzmat, że skoro sąsiad pali, to ja także będę.

smog photo

Fakt jest taki, że powietrze w Polsce jest bardzo zanieczyszczone.

Notorycznie są przekraczane wszelakie normy. Tutaj koniecznie trzeba zaznaczyć, że polskie normy są i tak mocno elastyczne. W innych krajach poziom ostrzegawczy i alarmowy zaczyna się od znacznie niższych poziomów. W wielu materiałach przeczytamy, że Polacy mają płuca z żelaza – mało to śmieszne.

Jak się bronic?

Przede wszystkim za pomocą rożnego rodzaju aplikacji możemy monitorować poziom zanieczyszczenia w naszej okolicy. Oczywiście warunkiem jest lokalizacja stacji pomiarowej w danych miejscu. W większych metropoliach takich stacji jest kilka.

Osobiście polecam dwie aplikację Pulme dostępna na Android oraz iOS

Kiedy stan zanieczyszczeni powietrza jest wysoki, wtedy odradzamy spacery na dworze zwłaszcza z dziećmi, kobiet w ciąży i starszych osób. Wszelkie aktywności fizyczne nie są także wskazane, chyba, że posiadamy maskę antysmogową.

I tutaj przechodzimy do sedna całego artykułu:

Przedstawiam Wam recenzję maski antysmogowej firmy Respro, model Ultralight Green. Maska ta jest przeznaczona do biegania i jazdy na rowerze. Charakteryzuje ją niska waga i bardzo dobre dopasowanie. Posiada wymienne filtry, które filtrują cząsteczki pyłu PM2,5 oraz PM10. Maskę można wyposażyć także w filtr węglowy, dzięki czemu można ją używać w mieście, gdzie maska filtruje zanieczyszczenia komunikacyjne ze spalin samochodowych.

smog photo

– w masce Ultralight możemy użyć dowolnego innego filtru np. kombinacyjnego wtedy będziemy mogli używać jej też w mieście – w materiale powiedziałem, że dostępny jest tylko jeden filtr.
– skrzydełka w zaworach możemy wygiąć do góry tak żeby membrana w środku miała większy zakres ruchu, a co za tym idzie będzie możliwe odprowadzanie większej ilości pary wodnej. Oddychanie też powinno być wtedy łatwiejsze – taka drobna modyfikacja maski, faktycznie pozytywnie wpływa na łatwość oddychania.

Na koniec ważne podsumowanie – na pewno bieganie w masce nie jest łatwe

Trzeba się do tego przyzwyczaić. Zapomnijmy o ciężkich tregnach na wysokich intensywnościach. Maska doskonale się sprawdza w bieganiu wolnych i spokojnych odcinków. Co jest jednak najważniejsze, maska działa. Skutecznie odcina nas od smrodu i zanieczyszczeń. Możemy komfortowo oddychać czystym powietrzem, a w tym przypadku jest to najważniejsze.

Maskę testowałem dzięki uprzejmości oficjalnego dystrybutora masek Respro. Testowany model to Respro Ultralight Green 

Na koniec można wyjść z założenia, że i tak umrzemy. Czy to od smogu, czy z powodu jakieś z chorób cywilizacyjnych. Natomiast jeśli mamy minimalny wpływ na nasze zdrowie, to korzystajmy z tego. Jeśli idąc do sklepu kupujesz jajka “zerówki”, omijasz mięso z kurczaka, nafaszerowanego antybiotykami, kupujesz warzywa ze sprawdzonych upraw i zależy Ci na swoim zdrowiu, wykonaj kolejny krok – biegaj w masce, kiedy jest to konieczne. Niektórzy ludzie widząc, Ciebie w masce, mogą stwierdzić, że jesteś dziwakiem. I tutaj pada pytanie, czy wszyscy mieszkańcy Chin czy Indii są dziwakami – tam chodzi się w maskach na co dzień. A zaznaczam po raz kolejny, że są momenty i dość częste, kiedy powietrze u nas, w naszej okolicy jest bardziej zanieczyszczone niż we wspomnianych Chinach.

smog photo

Być może Ty, drogi czytelniku masz w domu piec węglowy czy kominek. Zanim następnym razem wrzucisz do pieca jakieś śmieci czy węgiel niskiej jakości – zastanów się, pomyśl o zdrowiu swoich dzieci i wnuków.

I jeszcze mały optymistyczny akcent. Stan powietrza w Warszawie w okresie świątecznym (mały ruch w mieście, ludzie wyjechali z miasta, plus orkan Barbara, który wiał w okresie świątecznym i oczyścił powietrze).

Dodaj komentarz